BİYOGRAFİ

İRFAN SÖYLER KİMDİR?

1968 yılı Ramazan ayının 15'inde  doğdu. 

Gazetecilik, köşe yazarlığı, senaristlik, televizyon programcılığı ve idarecilik yaptı. Sayısı binleri bulan programlar hazırladı, sundu. Hikaye, Roman ve Araştırma kitapları yazdı. Uluslararası iş zirveleri ve organizasyonlar gerçekleştirdi.

Yazma tutkusu lise yıllarında gazetelere, hikayeler yazarak başladı. Üniversite yıllarında İstanbulda, Film senaryoları ve Radyofonik tiyatro eserleri yazarak medya sektörüne girdi. 1990 yılında İsmet İnönü dönemini anlatan Kurtulduk Derken ve Endülüs’ün Çöküşü ilk senaryolarıdır.

TGRT kurucu kadrosunda yönetmen, yapımcı, senarist olarak çalıştı. Diziler, Tv Filmleri, programlar çekti. Uluslararası yayıncılık, habercilik, canlı yayınlar konusunda uzmanlaştı.

Canlı Yayınlar, Stüdyo Programları, Belgeseller, Aktüel programlar ve Spor programları konusunda TGRT, ATV, Kanal A, Kanal 7, TGRT Haber’de yönetmen, yapımcı, idareci, programlar hazırlayıp sunan kişi olarak aktif görevler yaptı sayısız esere imza attı. Türkiye’de 3D sistemini Televizyonlara uygulayan ilk yönetmen oldu.

Türkiye ve yurtdışında yaşayan  insanlarımıza medya aracılığı ile hizmetler verdi.

Haber Dergisi TEAM, sektör yayınları Türkdöner. Türk Gıda dergilerini çıkartı. İnternet haber yayıncılığı yaptı.

İlk kitabı “Uğultu Hikayeleri” 2000 yılında  basıldı.

Bizim Avrupa”  hikaye kitabı ve Sancak Birlikleri – Son Meydan Savaşı isimli romanı Yazıgen yayınevi tarafından basıldı.

Çok sayıda Tiyatro, Tv Filmi ve Dizi Film senaryoları yazdı.